Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem
Belka
Czwartek, 24 Lipca 2025   imieniny: Kinga, Krystyna, Olga
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zabytkowa kapliczka w Paciorkowej Woli w gminie Zwoleń odzyskała dawny blask.

Data publikacji: 2012-05-30, Data modyfikacji: 2012-07-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Zabytkowa kapliczka w Paciorkowej Woli w gminie Zwoleń odzyskała dawny blask.

Zabytkowa kapliczka w Paciorkowej Woli w gminie Zwoleń odzyskała dawny blask. Uroczyste poświęcenie obiektu odbyło się w piątek 18 maja, podczas mszy świętej, którą sprawował ksiądz kanonik Bernard Kasprzycki ze Zwolenia.

Oprócz mieszkańców w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych z burmistrzem Bogusławą Jaworską i powiatowych ze starostą Waldemarem Urbańskim i jego zastępca Arkadiuszem Sulimą, a także uczniowie i nauczyciele miejscowej szkoły podstawowej, którzy byli inicjatorami ratowania kapliczki.

Starania o zabezpieczenie obiektu rozpoczęły się w 2005 roku, gdy nauczyciel historii Paweł Tatak razem z grupą uczniów, realizowali dwa projekty „Mała Ojczyzna" i „Adoptujemy zabytki". Jednym z elementów tych przedsięwzięć było najpierw znalezienie w okolicy zapomnianych a wartościowych miejsc, potem podjęcie próby ich uratowania a także opieka nad nimi. - Okazało się, że właśnie kapliczka w Paciorkowej Woli jest dobrym przykładem, pokazania uczniom, że nie trzeba jeździć do Krakowa czy Warszawy, by obcować z zabytkami, bo równie ciekawe obiekty są w zasięgu ręki - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Paweł Tatak.

Gdy młodzież rozpoczynała starania o zabezpieczenie kapliczki, nie było jej w żadnych oficjalnych rejestrach urzędowych czy kościelnych. Dlatego inicjatorzy pomysłu najpierw zainteresowali nią Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Radomiu.

Po kilku latach starań, dzięki cierpliwości i wytrwałości uczniów, kapliczka w Paciorkowej Woli została wpisana do rejestru zabytków, a władze gminne postarały się o pieniądze na jej ratowanie.

Jeszcze w ubiegłym roku stan techniczny obiektu był tak zły, że niektórych elementów nie było, inne były uszkodzone, a tynk zachował się tylko na niewielkich częściach budowli. W ostatnich miesiącach na zlecenie gminy fundamenty kapliczki zostały wzmocnione, a brakujące części uzupełnione. Cały obiekt został też otynkowany i zabezpieczony przed szkodliwym wpływem pogody.

Wszystkie prace, uzgodnione z konserwatorem zabytków, kosztowały około 50 tysięcy złotych, z czego część samorząd otrzymał, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Dziedzictwo i Rozwój", z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Oficjalnie nie wiadomo kiedy, kto ani dlaczego postawił kapliczkę, ponieważ nie zachowały się na ten temat żadne zapiski historyczne. - Na starych mapach ta część Paciorkowej Woli nazywa się Folwark, specjaliści uważają, że ufundował ją któryś z właścicieli tego folwarku - tłumaczy Paweł Tatak. Na podstawie cegły i podobnych obiektów w Polsce eksperci oceniają, że kapliczka pochodzi z 18 wieku.

Obiekt znajduje się przy drodze prowadzącej ze Zwolenia do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. To przy niej, według przekazów ludowych, Jan Kochanowski modlił się w czasie podróży.

Uczestniczący w uroczystościach dyrektor szkoły podstawowej w Paciorkowej Woli Krzysztof Zaborski zadeklarował w imieniu uczniów, że będą dbać o odrestaurowaną kapliczkę razem z mieszkańcami wsi. Zobowiązują do tego nie tylko wieloletnie starania o jej zachowanie, ale również wspólny patron. W kapliczkę wmurowano bowiem tablicę poświęconą Janowi Pawłowi II, który od 2009 roku jest też patronem miejscowej szkoły.

IAS

 

zwolen.pl, Źródło artykułu: zwolen.pl, Autor zdjęć: zwolen.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    zwoleński

    Powiat zwoleński - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie mazowieckim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Zwoleń. Na powiat składa się jedno miasto – Zwoleń, a także 5 gmin: Zwoleń Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów. Na obszarze 571 km² mieszka 37 tys. osób.

    Do ciekawych atrakcji turystycznych należą rezerwaty przyrody: Okólny Ług, Miodne, Ługi Helenowskie, Borowiec. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody, które dodają powiatowi swoistego uroku. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Warto tu także zajść do Muzeum w Czarnolesie i odwiedzić wieś Sycyna. Jest ona jedną z nielicznych wsi w regionie radomskim, której metryka sięga czasów średniowiecza. Pierwsza wzmianka o Sycynie pochodzi z 1191 roku.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola