Belka
Poniedziałek, 14 Lipca 2025   imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

W hołdzie pomordowanym.

Data publikacji: 2012-04-06, Data modyfikacji: 2012-07-04
A A AWydrukDrukuj  
 
W hołdzie pomordowanym.

W dniu 4 kwietnia 2012 roku o godzinie 18,00, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, Ksiądz Kanonik Bernard Kasprzycki proboszcz Parafii powitał poczty sztandarowe władze miasta i powiatu oraz przybyłych mieszkańców na uroczystej mszy świętej sprawowanej w intencji zamordowanych w Katyniu oraz rozstrzelanych 7 kwietnia 1944 roku w Zwoleniu. W homilii diakon Marcin mówił o największym darze jaki złożyli na ołtarzu Ojczyzny nasi rodacy zarówno na dalekim wschodzie jak i na zwoleńskim rynku. Mówił również o często niewłaściwie pojmowanej wolności przez nas współczesnych. Po mszy kolumna marszowa przemieściła się pod Pomniki Pamięci Narodowej, gdzie po oddaniu hołdu i wysłuchaniu hymnu złożono wiązanki kwiatów. Bogusława Jaworska - Burmistrz Zwolenia w wystąpieniu powiedziała „ ... nasze miasto w okresie okupacji stanowiło jedno z silniejszych ogniw zorganizowanego ruchu oporu w dystrykcie radomskim. W Zwoleniu istniała silna, dobrze zorganizowana placówka AK, a w jego okolicach, szczególnie w ostatnich latach okupacji, prawie na co dzień odczuwało się obecność oddziałów partyzanckich, które przeprowadzały na tym terenie różnego rodzaju akcje dywersyjne, dotkliwie odczuwane przez Niemców. Niemcy wiedzieli o tym, postanowili więc zastraszyć mieszkańców miasta i odwieść ich od współpracy ze zbrojnym ruchem oporu. Właśnie w tym celu przeprowadzili tu 7 kwietnia 1944 roku zbiorową egzekucję aresztowanych wcześniej mieszkańców wsi: Augustowa, Brzeźnicy i Zawady. W obecności zgromadzonego przemocą tłumu, ludzi spędzonych zewsząd, wyciągano nawet z kościoła, ponieważ był to Wielki Piątek, po odczytaniu „wyroku" rozstrzelano na rynku 19 osób przywiezionych wcześniej z radomskiej siedziby gestapo.

Co roku spotykamy się po mszy świętej w tym szczególnym miejscu - pod ścianą śmierci, aby oddać hołd Tym, którzy zostali tu rozstrzelani..."

Pani Burmistrz podziękowała kombatantom, harcerzom ZHR, młodzieży, uczniom klasy wojskowej Publicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego oraz mieszkańcom Zwolenia za udział w tej historycznej lekcji patriotyzmu.

 

Elżbieta Nowakowska

 

Elżbieta Nowakowska, Źródło artykułu: zwolen.pl, Autor zdjęć: zwolen.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    zwoleński

    Powiat zwoleński - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie mazowieckim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Zwoleń. Na powiat składa się jedno miasto – Zwoleń, a także 5 gmin: Zwoleń Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów. Na obszarze 571 km² mieszka 37 tys. osób.

    Do ciekawych atrakcji turystycznych należą rezerwaty przyrody: Okólny Ług, Miodne, Ługi Helenowskie, Borowiec. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody, które dodają powiatowi swoistego uroku. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Warto tu także zajść do Muzeum w Czarnolesie i odwiedzić wieś Sycyna. Jest ona jedną z nielicznych wsi w regionie radomskim, której metryka sięga czasów średniowiecza. Pierwsza wzmianka o Sycynie pochodzi z 1191 roku.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola