Belka
Sobota, 12 Lipca 2025   imieniny: Jan, Wera, Brunon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA W ZWYCZAJACH I WIERZENIACH LUDU - ZWOLEŃ 2012

Data publikacji: 2012-01-11, Data modyfikacji: 2012-07-04
A A AWydrukDrukuj  
 
TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA W ZWYCZAJACH I WIERZENIACH LUDU - ZWOLEŃ 2012

Piątego stycznia w przeddzień Święta Trzech Króli w sali kina „Świt" w Zwoleniu odbyły się Tradycje Bożego Narodzenia w Zwyczajach i Wierzeniach Ludu "Za gwiazdą". Wraz z pierwszą gwiazdką, za stołem zasiedli członkowie zespołu śpiewaczego „Łaguszowianki" z Łaguszowa, którym kieruje Krystyna Krajewska, przedstawiając obrzęd wigilijny rozpoczynający się wspólną modlitwą w gronie rodzinnym. W dalszej części widzowie zobaczyli obrzędy świąteczno - noworoczne: "Dzień Trzech Króli " w wykonaniu zespołu Gotardowie i Chóru Seniora z Domu Kultury w Zwoleniu pod kierunkiem Joanny Tęczy, "Kolędników" w wykonaniu dwóch zespołów: zespołu KGW z Bartodziej" kierowanym przez Krystynę Kołodziejczyk i zespól „Sobótka" z Czarnolasu, którego kierownikiem jest Stanisława Baran. Obrzęd "Gromniczna" przedstawił zespól Gotardowie i Chór Seniora oraz "Jasełka " zaprezentowane zostały przez zespół Grabowianki z Grabowa w reżyserii Natali Przepiórki.

Na widowni zasiedli goście zaproszeni a wśród nich Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Waldemar Urbański Starosta Zwoleński. Przedstawiciele władz samorządowych łamiąc się opłatkiem, symbolem pojednania, przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości, złożyli obecnym życzenia noworoczne i podziękowali wszystkim zespołom za kultywowanie tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.

Kolędy i pastorałki śpiewały : zespół Śpiewaczy z Mierziączki, zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich z Sycyny , Grupa Wokalna na "5" , Grupa Folklorystyczno Rytmiczna i muzyczna z Domu Kultury Zwoleniu, zespół Śpiewaczy KGW z Rudek i zespół Ludowy z Oblas. Scenografię przygotował Michał Tęcza a scenariusz napisała Joanna Tęcza. Dziękując zespołom i przybyłym gościom za całoroczną współpracę: Adolfowi Krzemińskiemu folkloryście reprezentującemu Delegaturę Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu oraz Stefanowi Rosińskiemu etnografowi, Anna Wieczerzyńska dyr.DK zaprosiła do dalszego wspólnego kolędowania do Domu Kultury. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili również: Józef Dubil Przewodniczący Rady Gminy Zwoleń, Arkadiusz Sulima Wicestarosta, Stanisław Bartosiewicz z-ca Przewodniczącego Rady Powiatu, Andrzej Wolszczak Wójt Gminy Tczów i Wojciech Szmajda Przewodniczący Rady Gminy w Przyłęku.

"Tradycje Bożego Narodzenia w Zwyczajach i Wierzeniach Ludu" których organizatorem jest Dom Kultury w Zwoleniu mają w naszym mieście już długą i bogatą tradycję. Czas upłynął w miłej atmosferze wspólnego śpiewania kolęd przy akompaniamencie zintegrowanych muzyków.

N. Anna Wieczerzyńska

 

Anna Wierczyńska, Źródło artykułu: zwolen.pl, Autor zdjęć: zwolen.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    zwoleński

    Powiat zwoleński - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie mazowieckim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Zwoleń. Na powiat składa się jedno miasto – Zwoleń, a także 5 gmin: Zwoleń Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów. Na obszarze 571 km² mieszka 37 tys. osób.

    Do ciekawych atrakcji turystycznych należą rezerwaty przyrody: Okólny Ług, Miodne, Ługi Helenowskie, Borowiec. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody, które dodają powiatowi swoistego uroku. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Warto tu także zajść do Muzeum w Czarnolesie i odwiedzić wieś Sycyna. Jest ona jedną z nielicznych wsi w regionie radomskim, której metryka sięga czasów średniowiecza. Pierwsza wzmianka o Sycynie pochodzi z 1191 roku.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola