Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Tczów zwyciężył w II edycji rankingu "Miasta sprzyjające edukacji"

Data publikacji: 2017-05-29, Data modyfikacji: 2017-05-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Tczów zwyciężył w II edycji rankingu

Zwycięzcami drugiej edycji rankingu „Miejsca sprzyjające edukacji”, opracowanego przez fundację Evidence Institute zostali Podkowa Leśna, Trzebownisko, Tczów, Rzeszów i Lesznowola.

W Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, podczas konferencji prasowej ogłoszono wyniki ogólnopolskiego badania jakości edukacji w jednostkach samorządu terytorialnego oraz opracowanego na ich podstawie rankingu samorządów.

Spośród miast powyżej 100 tys. mieszkańców pierwsze miejsce zajął Rzeszów. W tej kategorii wyróżniono także Opole i Kraków. Laureatem w kategorii gmin od 20 do 100 tys. mieszkańców została Lesznowola. Kolejne miejsca zajęły Zielonki oraz Piaseczno. Zwycięzcą w kategorii gmin do 20 tys. mieszkańców została Podkowa Leśna. Na podium znalazły się także Świdnica i Michałowice.

Natomiast biorąc pod uwagę miasta powyżej 100 tys. mieszkańców z wysoką stopą bezrobocia i niskimi dochodami, kolejne miejsca po Rzeszowie zajęły Lublin i Kielce. Wśród gmin borykających się z problemami bezrobocia i niskich dochodów o wielkości 20-100 tys. mieszkańców liderami zostały: Trzebownisko, Świdnik i Andrychów. Spośród gmin do 20 tys. mieszkańców z ponadprzeciętnymi dochodami i poniżej średniej stopą bezrobocia najlepsze rezultaty osiągnęły: Tczów, Czarnocin i Besko.

Dyrektor Biura Związku Gmin Wiejkich RP Paweł Tomczak podkreślił w swoim wystąpieniu, że edukacja to sposób na przezwyciężenie impasu rozwojowego, w którym znalazły się obszary wiejskie. 

„Przedstawiciele gmin koncentrują się głównie na tym, by zapewnić odpowiednią organizację i finansowanie i niestety umyka czasami najistotniejszy element - jakość edukacji. Sądzę, że doświadczenia liderów w zakresie realizacji zadań oświatowych warto upowszechniać, by poziom edukacji był jak najwyższy, zwłaszcza na obszarach wiejskich” – powiedział. 

Jak powiedział obecny na konferencji prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, samorząd jako istota demokracji odgrywa ogromną rolę w aspekcie dydaktycznym. „Szkoła jest tym przedszkolem demokracji, w którym dziecko poznaje zasady funkcjonowania zbiorowości, ale uczy się także czegoś, co wiąże się z istotą samorządności, tzn. odpowiedzialności, świadomości, współdecydowania i ponoszenia konsekwencji tych decyzji” – zaznaczył.

Według niego skala finansowania edukacji przez samorządy przekracza ich możliwości. „Warto zabiegać, by edukacja finansowana w ramach subwencji była rzeczywistym obrazem potrzeb i wydatków, a nie +mruganiem oka+, że dajemy 42 mld a 8 mld samorządy muszą dopłacić jeżeli chcą, aby szkoły funkcjonowały normalnie” – stwierdził.

Burmistrz zwycięskiej Podkowy Leśnej Artur Tusiński zwrócił uwagę, że rola samorządu nie sprowadza się wyłącznie do finansowania oświaty. „Samorząd musi też podejmować dobre decyzje, które czasami są trudne i odważne. W Podkowie Leśnej bardzo szybko potrafimy zdecydować, czy np. nie zatrudnić asystenta kulturowego. Przyjmujemy dzieci z dysfunkcjami, chociażby z zespołem Aspergera, co nie zdarza się często i radzimy sobie. Uważam, że skoro doceniono nas w rankingu, jest to dobra metoda” – podkreślił. 

Według niego sukces w dziedzinie edukacji można osiągnąć tylko poprzez współpracę władz miasta, grona pedagogicznego, uczniów oraz ich rodziców. „Staramy się włączać środowiska wszystkich szkół do ważnych wydarzeń z życia miasta i reprezentować Podkowę Leśną jako jedna drużyna. Zależy nam na tym, by uczeń nie tylko otrzymał dobrą edukację, ale także potrafił odnaleźć się w społeczeństwie, współpracować i dodatkowo był wrażliwy na potrzeby innych” – podsumował. 

Ranking, uwzględniający 2462 samorządy, opracowano na podstawie trzech miar: postępu, nierówności i dobrego startu. Trzecia z nich odzwierciedla wyniki sprawdzianu szóstoklasisty oraz procent dzieci 3-4 letnich w przedszkolach. Miara nierówności przedstawia zróżnicowanie wyników egzaminu gimnazjalnego i sprawdzianu szóstoklasistów na terenie gminy. Z kolei miara postępu jest trzyletnim wskaźnikiem edukacyjnej wartości dodanej dla gimnazjów, który pokazuje, jaki postęp w gimnazjum uczynili uczniowie o tym samym potencjale po szkole podstawowej.

Celem rankingu „Miejsca sprzyjające edukacji”, przygotowanego przez Fundację Naukową Evidence Institute, jest inicjowanie dyskusji o tym, jak samorządy i szkoły mogą budować relacje sprzyjające wysokiej jakości kształcenia oraz wskazanie samorządów odznaczających się najwyższym poziomem edukacji.

 

 

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: samorzad.pap.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  zwoleński

  Powiat zwoleński - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie mazowieckim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Zwoleń. Na powiat składa się jedno miasto – Zwoleń, a także 5 gmin: Zwoleń Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów. Na obszarze 571 km² mieszka 37 tys. osób.

  Do ciekawych atrakcji turystycznych należą rezerwaty przyrody: Okólny Ług, Miodne, Ługi Helenowskie, Borowiec. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody, które dodają powiatowi swoistego uroku. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Warto tu także zajść do Muzeum w Czarnolesie i odwiedzić wieś Sycyna. Jest ona jedną z nielicznych wsi w regionie radomskim, której metryka sięga czasów średniowiecza. Pierwsza wzmianka o Sycynie pochodzi z 1191 roku.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola