Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Tatry, Ľupčiansky hrad, Bańska Bystrzyca, Zwoleń i ... snowboard w HD, Słowacja

 
Z Polski wyjechaliśmy baaardzo wcześnie i już o 7:30 byliśmy przy kasie kolejki linowej na Łomnicki Szczyt. Na pół godziny przed otwarciem kas wyświetlono jednak napis, że bilety na wszystkie wyjazdy na Łomnicki Szczyt w dniu dzisiejszym już są wykupione. Zamiast więc podziwiać Tatry z góry, oglądamy je z rejonu popradzkiego lotniska, skąd udajemy się na zwiedzanie Słowacji Centralnej. Pierwszym oglądanym obiektem zabytkowym jest Ľupčiansky hrad. Jest to zamek królewski wzmiankowany już w 1250 r. Był to ulubiony zamek myśliwski króla Beli IV. W późniejszych latach chętnie przebywali tu kolejni monarchowie. Bańska Bystrzyca (Banská Bystrica) swą nazwą już informuje o górniczym rodowodzie i jej bogactwo wywodzi się z kopalń srebra i złota - podobnie jak w Bańskiej Szczawnicy. Zabytki znajdujące się w historycznym centrum miasta wchodzą w skład miejskiego rezerwatu zabytkowego. Kolejnym zwiedzanym miastem jest Zwoleń (Zvolen), a jego główną atrakcją turystyczną jest zamek. W podanych linkach jest komplet informacji o oglądanych miejscach. W Zwoleniu dużą niespodzianką była dla nas impreza snowboardowa - któż bowiem mógł się spodziewać, że w centrum miasta przy temperaturze powyżej 20 stopni C zobaczymy zjazdy na prawdziwym śniegu. hradlupca.sk/hradlupca/hradslupca.nsf slovakia.travel/entitaview.aspx?l=5&idp=3456 slovakia.travel/entitaview.aspx?l=5&idp=3448

 


Sydon777
 
Data pliku video: 2011-10-31, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  zwoleński

  Powiat zwoleński - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie mazowieckim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Zwoleń. Na powiat składa się jedno miasto – Zwoleń, a także 5 gmin: Zwoleń Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów. Na obszarze 571 km² mieszka 37 tys. osób.

  Do ciekawych atrakcji turystycznych należą rezerwaty przyrody: Okólny Ług, Miodne, Ługi Helenowskie, Borowiec. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody, które dodają powiatowi swoistego uroku. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Warto tu także zajść do Muzeum w Czarnolesie i odwiedzić wieś Sycyna. Jest ona jedną z nielicznych wsi w regionie radomskim, której metryka sięga czasów średniowiecza. Pierwsza wzmianka o Sycynie pochodzi z 1191 roku.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola