Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Obchody dnia Niepodległości

Data publikacji: 2018-10-15, Data modyfikacji: 2018-10-15
A A AWydrukDrukuj  
 
14 października w kościele pw. Św. Stefana w Policznie, została odprawiona uroczysta msza święta w intencji 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Dni Papieskich z udziałem władz samorządowych Powiatu i gminy oraz pocztów sztandarowych. Z okazji 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Dni Papieskich oraz Powstania Batalionów Chłopskich, młodzież szkolna ZPO Policzna uświetniła ten dzień występem / montażem słowno-muzycznym o tematyce patriotycznej.    Po mszy św. poczty sztandarowe wraz z uczestnikami Mszy Św. przeszły pod pomnik Batalionów Chłopskich w Policznie. Przemówienia okolicznościowe Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz Wójt Gminy – Tomasz Adamiec: ”Szanowni mieszkańcy Gminy Policzna, Drodzy przybyli goście, przedstawiciele młodzieży szkolnej. Dzisiejsza uroczystość wpisuje się w cykl różnych działań w naszej Gminie związanych z obchodami 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Świętowanie tej rocznicy to zatrzymanie się na chwilę, przypomnienie sobie minionych przeżyć, ale również spojrzenie w teraźniejszość i w przyszłość, bo tak jak przypominał nam Jan Paweł II- „Wolność jest nie tylko dana , ale również zadana”. W 1918 roku wysiłkiem wielu wybitnych Polaków, znanych z kart historii, a także jeszcze większej liczby bezimiennych bohaterów, którzy walczyli na różnych frontach o niepodległość, a później kształtowali nowe państwo, udało się odbudować Niepodległą Rzeczpospolitą. Każde pokolenie jest wezwane do przyswojenia sobie zmagań i osiągnięć przeszłości oraz do uczczenia pamięci pokoleń. Stąd nasza dzisiejsza uroczystość, w której chcemy uczcić pamięć bohaterów 1918 roku oraz tych, którzy w ciągu ostatniego 100-lecia bronili odzyskanej po I wojnie światowej Niepodległości. Dlatego gromadzimy się przy tym pomniku, który utrwala pamięć o żołnierzach Batalionów Chłopskich, którzy obok innych formacji zbrojnych walczyli o zachowanie niepodległości Polski w czasie II wojny światowej, a symbolicznie oddajemy hołd wszystkim bohaterom 100 lat Niepodległości. Cześć ich pamięci.” Na koniec uroczystości na pomniku zostały złożone kwiaty i znicze.    

Pełna treść wiadomości na: policzna.ugm.pl/?post_type=mtl_news&p=6340
policzna.ugm.pl, Źródło artykułu: policzna.ugm.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  zwoleński

  Powiat zwoleński - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie mazowieckim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Zwoleń. Na powiat składa się jedno miasto – Zwoleń, a także 5 gmin: Zwoleń Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów. Na obszarze 571 km² mieszka 37 tys. osób.

  Do ciekawych atrakcji turystycznych należą rezerwaty przyrody: Okólny Ług, Miodne, Ługi Helenowskie, Borowiec. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody, które dodają powiatowi swoistego uroku. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Warto tu także zajść do Muzeum w Czarnolesie i odwiedzić wieś Sycyna. Jest ona jedną z nielicznych wsi w regionie radomskim, której metryka sięga czasów średniowiecza. Pierwsza wzmianka o Sycynie pochodzi z 1191 roku.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola