Belka
Środa, 23 Stycznia 2019   imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Janowiec i Zwoleń z Kochanowskim w tle, Polska

 
Ponieważ prom z Kazimierza Dolnego do Janowca był nieczynny z uwagi na niski stan wody we Wiśle, korzystamy z promu Serokomla (kursuje pomiędzy miejscowościami: Bochotnica -- Nasiłów). Zamek w Janowcu wybudowany był w I poł. XVI wieku i należał do rodu Firlejów. Jan Kochanowski jako wojski sandomierski dobrze znał obydwu braci Firlejów - Mikołaja i Andrzeja i był częstym gościem na zamku w Janowcu. Andrzej Firlej (kasztelan lubelski i starosta sandomierski) nawet wielokrotnie pożyczał od Kochanowskiego wielkie sumy pieniędzy na rozbudowę Janowca. Ten fakt świadczy, że Kochanowski potrafił dbać także o swoje dobra materialne. Był przecież sekretarzem królewskim, a także prepozytem w katedrze w Poznaniu oraz parafii w Zwoleniu. Kochanowski bywał też w Kazimierzu Dolnym i przypuszcza się, że jego dobra Czarnoleskie umożliwiały handel zbożem za pośrednictwem kazimierskich kupców. Związki Kochanowskiego z Janowcem skłoniły mnie do włączenia jego śpiewanych utworów jako tła muzycznego (Wanda Warska, Jacek Kaczmarski). W pobliżu zamku w Janowcu oglądamy też zespół dworski (dwór przeniesiony z miejscowości Moniaki) W Zwoleniu odwiedzamy kryptę, gdzie w sarkofagu pochowany jest Kochanowski z rodziną. W 1830 roku proboszcz parafii w Zwoleniu usunął wszystkie trumny rodziny Kochanowskiego z kaplicy przenosząc je do zbiorowej mogiły rodzinnej położonej nieopodal budynku kościoła. W 1983 roku wróciły do sarkofagu w odrestaurowanej krypcie. 21 czerwca 1984 roku zorganizowano symboliczny pogrzeb Kochanowskiego. Czaszka znajdująca się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie w świetle współczesnych badań należy do żony Kochanowskiego, a nie do samego poety jak uważano dotychczas. O zamku i muzeum w Janowcu jest min. na stronie: zamki.res.pl/janowiec.htm lonelyplanet.com/poland/malopolska/janowiec

 


Sydon777
 
Data pliku video: 2012-10-02, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  zwoleński

  Powiat zwoleński - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie mazowieckim, a stolicą i siedzibą jego władz jest Zwoleń. Na powiat składa się jedno miasto – Zwoleń, a także 5 gmin: Zwoleń Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów. Na obszarze 571 km² mieszka 37 tys. osób.

  Do ciekawych atrakcji turystycznych należą rezerwaty przyrody: Okólny Ług, Miodne, Ługi Helenowskie, Borowiec. Oprócz tego w regionie jest sporo pomników przyrody, które dodają powiatowi swoistego uroku. Ponadto powiat posiada szlaki piesze i rowerowe, które ułatwiają zwiedzanie okolicy. Warto tu także zajść do Muzeum w Czarnolesie i odwiedzić wieś Sycyna. Jest ona jedną z nielicznych wsi w regionie radomskim, której metryka sięga czasów średniowiecza. Pierwsza wzmianka o Sycynie pochodzi z 1191 roku.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola